Kalça Ağrı Tedavisi

Kalça eklemi büyük kaslarda çevrili bir eklemimizdir. Son zamanlara kadar kireçlenmesi ağrı yapmayabilir. Kalçanın kireçlenmesi sonrasında ise kalça protez ameliyatı gereklidir. Hastalarımız erken dönem kalça kireçlenmelerinde hyaluronik asit enjeksiyonlarından çok fayda görürler. Kalça enjeksiyonumuz ultrason görüntülemesi ile yapılmaktadır. %100 hedefleme sağlamaktadır. Enjeksiyon sonrası rahatça evinize gidebilirsiniz. Bazen de kalça enjeksiyonlarından tanı için faydalanırız.

Kalça çevresindeki ağrılar belden mi, kalça ekleminden mi kaynaklanır, ya da ortopedi ile alakasız belki üroloji, kadın doğum ve genel cerrahi ile ilgili olabilir. Bu ağrılar birbirine karışabilir. Böyle durumlarda doğru tanı ve tedavi için kalçaya ultrason eşliğinde lokal anestezi uygulanır. Eğer ağrı kalçadan kaynaklı ise hastamızın ağrısı geçer. Eğer ağrı geçmez ise bilinir ki bu ağrı kalça ekleminden kaynaklı değil. Bu da hastanın doğru tanı ve tedavi almasına yardımcı olur.

İleri evre kalça kireçlenmelerinde ise bazen hastalar ameliyat olamayacak durumda yaşlı ve ek hastalıklara sahip olabilirler. Ya da ameliyat olmak istemeyebilirler. Böyle ileri derece kireçlenmeler de enjeksiyonların faydaları çok azdır. Bu nedenle daha efektif ve uzun süreli radyofrekans tedavisi uygulamaktayız. Bu işlem skopi kontrolü gerektiğinden ameliyathane şartlarında yapılır. Hafif bir sedasyon ile kalça çevresine skopi kontrolü ile 2,3 yerden iğne ile girilir. Ağrılı yerler tespit edilir. Skopi ile iğnelerin yerlerinin doğru yerde olduğundan emin olunduktan sonra ağrılı yerler uyuşturulur. İşlem yaklaşık 15-20 dk kadar sürer ve sonrasında ağrınız geçmiş şekilde günübirlik olarak hastaneden ayrılabilirsiniz.