Diz Geniküler Sinir Ablasyonu

Diz ağrısı çeken hastalarımızda yürüme bozulur, dizin hareketi ağrılı olduğundan çömelme, kalkma, merdiven inme ve çıkma gibi hareketler ızdırap verme derecesinde etkilenir. Günlük hayatta ağrısız bir hastanın fark etmeden doğal olarak yaptığı hareketler dizi ağrıyan bir hastada eziyet haline gelir. Bu hastalarımızda eklem içi enjeksiyonlar uygulanabilir.

Diz harabiyeti artmışsa ve eklem içi enjeksiyonlar fayda etmiyorsa ameliyat tek çözüm müdür?

HAYIR. Ultrason görüntülemesi ile dizin çevresindeki ağrı veren bölgeler bulunur ve radyofrekans cihazı ile ağrı bölgeleri uyuşturulur. Diz çevresinde 3-4 bölgeye aynı işlem uygulanır. İşlem lokal anestezi ve iğne ile yapılır. Herhangi bir kesi yoktur. 9 ay ile 2 sene kadar rahatlama sağlanır. Dizi hareket etmeyen hastalarımız dizin hareketine kavuşur. Egzersize başlar. Kaslarını kuvvetli hale getirir.

Hangi hastalara bu işlem uygulanabilir?

Hasta diz ameliyatı olmak istemiyorsa Anestezi alamayacak kadar yaşlı ise Anestezi alması ek hastalıklarından dolayı önerilmiyor ise Diz ameliyatı için çok genç ise bu tedavi olabilir. Tedavi sonrası direk ağrınız geçmiş şekilde kliniğimizden yürüyerek ayrılabilirsiniz.