Omuz Supraskapular Sinir Blokajı

Omuzun hastalıklarının büyük kısmı ameliyatsız fizik tedavi ile iyileştirilebilir. Fizik tedavisi ise çok ağrılı geçmektedir. Omuzdaki problem değerlendirilmesi sonrası o bölgedeki ağrıyı geçirmek için enjeksiyonlar uygularız. Enjeksiyonların işe yaramadığı ve ağrıyı geçirmediği zamanlar olabilir. Fizik tedaviye ağrılı şekilde devam etmek ise eziyet gibi olabilir. Böyle durumlarda omuzun %70 ağrısını alan supraskapular sinir blokajı ultrason eşliğinde belirli aralıklarda uygularız. Hasta konforlu ve ağrısız şekilde fizik tedavisine devam eder.

Sinir blokajında lokal anestezi ve steroid uygularız. Bu blokajın etki süresi birkaç günle sınırlıdır ev haftada bir kadar tekrarlanması gerekir. Eğer hastanın ağrısı daha uzun sürerse hastanın ultrason ile supraskapular siniri görüntülenir ve buraya tek bir iğne ile girilerek radyofrekans tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi sonrası yaklaşık 4-6 ay kadar omuzun ağrısının %50 kadar geçmesi sağlanır ve hastalarımız fizik tedaviye konforlu şekilde devam edebilir.

Supraskapular sinire radyofrekans tedavisi omuzun ameliyat gerektiği ve hastanın ameliyat olamayacağı yada istemediği zamanlarda da konfor sağlamak ve ağrıyı azaltmak için de kullanılabilir. Radyofrekans tedavisi tek bir noktaya tek bir iğne ile girilerek yapılır. Ultrason eşliğinde yapıldığından gayet güvenli ve konforludur. Tedavi sonunda hastalarımız evlerine yürüyerek gidebilirler. Tedavi sonrasında 4-6 ay kadar rahatlama sağlanabilir.

Kliniğimizde omuz ağrılarınızda ağrı yönetimini uygulayarak fizik tedavinizi başarı ile uygulamaktayız.