Eklem Enjeksiyonları

Eklemlerimiz vücudumuzdaki kemiklerin birleşme yerleridir. Bu birleşme yerleri hareketi sağlamak amacı ile bükülebilen kaygan ve ağrısız şekilde oluşmuştur. Bu oluşumda eklem yüzlerinde kıkırdak yapıdaki aşınmalar ve eklem içi sıvının kalitesinin bozulması sonrası ağrı ve hareket kısıtlılıkları oluşur. Ağrılı eklem içine hyaluronik asit, prp ve kök hücre gibi enjeksiyonlar yaparak iyileşmeyi sağlayabiliriz.

Eklem içine enjeksiyon yapılırken ilk olarak ultrason görüntülenmesi ile eklemi değerlendiririz. Eklem içinde sıvı olabilir. Bu sıvı akut travma sonrası kanlı, kronik bir kireçlenme hastalığı sonrası koyulaşmış şekilde olabilir. Bu sıvı dizde enflamasyonu tetikler ve kıkırdak harabiyetinin artmasına neden olur. Eklem içi yapılacak enjeksiyonlarda ilk olarak bu sıvıyı çekeriz. Sonrasında uygun olan enjeksiyon preparatını uygularız. Ultrason görüntülemesi ile yapıldığından enjeksiyonunuzun %100 hedefleme ile yapıldığından emin olabilirsiniz.

Hyaluronik asit; eklem içi sıvıdır. Kıkırdak beslenmesi ve eklem içi kayganlığın sağlanmasında rol alır. Ortopedik tedavi algoritmalarında hafif ve orta dereceli eklem kireçlenmelerinde tedavi aşamasında önerilmektedir. Son derece etkilidir ve yan etkisi yoktur. Yaşlı ve romatizmal hastalarımızda hyaluronik asit uygulamalarımızda eklem içine steroid de ilave etmekteyiz. Bu özellikle oradaki alevlenmeyi azaltmak için elzemdir. Prp; iyileştirici enjeksiyonumuzdur. Kanınız alınır ve santrifüjden geçirilerek kanınızdaki iyileştirici faktörler ayrılır. Yoğunlaştırılarak iyileştirici faktörler toplanır. Kullanıldığı alanlar eklem içi yaralanmalardır. Dizde; menisküs ve bağ yaralanmaları, omuzda; labrum ve supraspinatus yaralanmaları, ayak bileğinde; bağ yaralanmaları, kalçada; labrum yaralanmaları uygulama alanlarımızdan bazılarıdır. Kök hücre; iyileştirici enjeksiyonumuzdur. Son teknoloji enjeksiyondur. İşlem ameliyathane şartlarında yapılır. Sedasyon ile karnınızdan ufak bir delik ile yağlarınız toplanır. Özel işlemlerden geçtikten sonra yağlarınızdaki kök hücreler konsantre hale getirilir. Eklem içine enjekte edilir. Her türlü eklem rahatsızlıklarında kullanılabilir. Yan etkisi yoktur. Tamamen kendi iyileşme potansiyelinizi kullanarak sonuç alabiliriz. Eklem enjeksiyonlarımız sonrası kliniğimizden yürüyerek çıkarsınız.

Prp, kök hücre, steroid gibi enjeksiyonlar eklemde geçici olarak sinovit tarzı reaksiyonlar yapabileceğinden bir süre eklemi zorlamamak gereklidir. Bir iki gün kadar istirahat uygun olur.