Tuzak Nöropati Enjeksiyonları

Tuzak nöropatiler genellikle eklem çevresinde sinirlerin geçtiği bölgelerde sıkışmasıdır. Ödem yada mekanik sıkışma sonucu olabilir. Ellerde, ayaklarda ve kolda uyuşukluk, ağrı yapabilir. En sık görülen tuzak nöropatiler; el bilekte karpal tünel sendromu, dirsekte kübital tünel sendromu, ayakta tarsal tünel sendromu’ dur. Ödem sonrası sıkışma daha çok romatizmal hastalıklarda ve tiroid ve şeker bozukluğu gibi hormonal bozukluklarda izlenir. Böyle hastalarda sıkışma hafif ve orta derece de ise enjeksiyon uygulanabilir. İleri ve mekanik bir sıkışma varsa bu hastalar enjeksiyondan çok cerrahi tedaviden fayda görürler.

Tuzak nöropatilerde enjeksiyon olarak lokal anestezi ve steroid enjeksiyonları uygulamaktayız. Amacı çevredeki ödemi azaltıp sıkışmayı azaltmaktır.

Tuzak nöropatilerde enjeksiyon mutlaka ultrason görüntülemesi eşliğinde yapılmalıdır. Enjeksiyon yapılan alandan sinir geçtiğinden sinire zarar vermeden iğne ilerletilmelidir.

Kliniğimizde tam hedefleme ile yapılan enjeksiyonlar sonrası hayatınıza ağrısız şekilde eskisi gibi devam edebilirsiniz.